Kennis

Volledig metalen materiaalspecificatiebladen voor BEV, PHEV en FCEV – carrosserie, elektrisch staal, batterijbehuizing en gereedschapsstaal

Aug 16, 2026 Laat een bericht achter

Inhoud
  1. Abstract
  2. Verschillen in kernmateriaalkeuze tussen ICE en NEV + massa-afbraak van voertuigmateriaal
    1. Vier belangrijke onderscheidende factoren
    2. Materiële massadistributie van BEV's voor de massamarkt
    3. Evolutie van NEV BIW-staalsoorten
  3. Volledige kwaliteitselectie voor BIW constructiestaal (alle referentietabellen behouden)
    1. Zacht staal (DC-serie voor trekcomponenten met lage spanning)
    2. Conventioneel HSLA-staal met hoge sterkte
    3. AHSS: DP / TRIP / CP / QP Metallurgiefamilies
      1. Tweefasenstaal (DP).
      2. 2 TRIP-staal (transformatie-geïnduceerde plasticiteit).
      3. Complexe Fase (CP) & Quench & Partition (QP) Staal
    4. UHSS: martensitisch en heetgestempeld boorstaal
  4. 3 Metaalmateriaalselectie voor batterijsystemen (stalen behuizingen, aluminium, intern geleidende metalen)
    1. Vergelijkingstabel materiaal batterijbehuizing
      1. Staalsoorten voor batterijbehuizingen
      2. Gebruikelijke aluminiumlegeringen voor batterijbehuizingen
    2. Interne metalen onderdelen voor batterijmodules
    3. Metaalkernsubstraten van celkernen
  5. Staal en legeringen voor e-aandrijfsystemen (motor, omvormer, reductor)
    1. Gegoten aluminiumlegeringen voor tractiemotorbehuizingen
    2. Niet-georiënteerd elektrisch staal voor motorkernen (materiaal dat het bereik bepaalt)
    3. Gehard en gehard / gecarbureerd staal voor motorassen
    4. Omvormer- en DC-DC-converterbehuizingen
  6. Chassisstaal en gesmede legeringen (subframe, ophanging, rem, stuurinrichting)
    1. Materiaalopties subframe
    2. Materiaallijst van ophangingscomponenten
    3. Rem-, stuur- en wielmaterialen
  7. NEV-specifiek gereedschapsstaal (gigacasting, hot stamping, stamping, spuitgietmatrijzen)
    1. Gigacasting-staalsoorten
    2. Gereedschapsstaal voor 22MnB5 warmdrukmatrijzen
    3.  
    4. Stempelgereedschapstaal voor aluminium en UHSS-blanks
    5. Spuitgietstaal voor kunststofonderdelen van batterijen
    6. Koudstaal voor hoogspanningsbatterijbevestigingen
    7. M2 / SKH-9 snelstaal is standaard voor massaproductiematrijzen voor het maken van hoogspanningsbouten van klasse 10.9 / 12.9 EV. Voor lijnen die jaarlijks meer dan een miljoen bevestigingsmiddelen produceren, vermindert ASP2060 PM hogesnelheidsstaal het aantal ponsbreukincidenten.
  8. Referentie materiaalkosten 2024–2026 EXW China, USD/kg
    1. Prijzen voor structurele staalplaten
    2. BIW-kosten per kilogram per materiaalmix
  9. Materiaaltrends in de sector na 2025
  10. Standaardmateriaalstrategieën van grote OEM's
  11. Vergelijking van de materiaalvraag: ICE versus BEV
  12. Veelgestelde selectievragen

Abstract

Materiaalingenieurshandboek voor NEV-productie - AHSS, Hot Stamping Steel & Gigacasting Die Steel Selection

De materiaalvereisten voor batterij-elektrische, plug-in hybride en elektrische voertuigen met groter bereik verschillen sterk van voertuigen met verbrandingsmotor. De vraag naar lichtgewicht ontwerp, elektromagnetische hoogspanningsafscherming, bescherming tegen crashes van batterijen en gigacasting hebben geleid tot constante upgrades van staal-, aluminium- en speciale legeringen. Op basis van GB-, EN- en JIS-materiaalnormen, plus massaproductiegegevens van OEM's, waaronder Tesla, BYD, NIO en Volkswagen, worden in deze gids kwaliteitselectieregels uiteengezet die vijf kernsegmenten bestrijken: BIW-constructiestaal, batterijsysteemmetalen, elektrisch staal voor tractiemotoren, chassis-stans- en smeedstaal en NEV-specifiek gereedschapsstaal. Alle beoordelingstabellen, gegevens over mechanische eigenschappen en diagrammen voor het matchen van componenten blijven behouden. De inhoud is bedoeld voor binnenlandse ontwerp- en inkoopingenieurs en past bij de grensoverschrijdende zoekresultaten van Google, en fungeert als dagelijkse referentie voor materiaalspecificaties, freesoffertes en matrijsontwikkelingswerk.

Verschillen in kernmateriaalkeuze tussen ICE en NEV + massa-afbraak van voertuigmateriaal

Vier belangrijke onderscheidende factoren

NEV's hebben hoogspanningsbatterijpakketten die werken op 300–700 V. Vereisten voor het beheer van het rijklaar gewicht, botsbestendigheid, NVH-prestaties en EMI-afscherming onderscheiden hen van ICE-auto's en definiëren de juiste selectie van staalsoorten:

 

Vermogensarchitectuur: ICE-voertuigen vertrouwen op verbrandingsmotoren, terwijl NEV's accupakketten van 400 tot 800 kg aan boord hebben. Bescherming tegen aanrijdingen van de onderwagen wordt een topprioriteit, waarvoor grote hoeveelheden 1500 MPa heetgestempeld boorstaal nodig zijn.

 

Lichtgewicht doelen: De massareductie van voertuigen vergroot direct het rijbereik, waardoor het gemengde gebruik van hogesterktestaal-, aluminium- en magnesiumlegeringen blijft groeien.

 

Geluidscontrole: Zonder motorgeluid om lichaamstrillingen te maskeren, moeten constructiestaalsoorten worden gecombineerd met energieabsorberende, trillingsdempende ontwerpen.

Elektromagnetische afscherming: metalen behuizingen voor hoogspanningsbedrading, batterijbehuizingen en vermogenselektronica vormen kooien van Faraday om EMI te onderdrukken. Standaard logica voor materiaalkeuze in de hele sector: lichtgewicht constructie om het bereik te vergroten → breng de materiaalkosten in evenwicht tussen staal, aluminium en composieten → zet ultrasterk staal in voor de veiligheid van accu-ongelukken → gebruik speciale legeringen voor oplossingen voor thermisch beheer → gebruik metalen behuizingen voor EMI-afscherming.

 

Materiële massadistributie van BEV's voor de massamarkt

Gegevens van in massa geproduceerde modellen zoals Tesla Model Y en BYD Seal bieden betrouwbare benchmarks voor de sector voor het aandeel van het materiaalgewicht per voertuig:

Materiaalcategorie Massa per voertuig BIW-gewichtspercentage
AHSS en UHSS 200–350 kg 25%–35%
Conventioneel HSS en zacht staal 350–500 kg 40%–50%
Aluminium (plaat, extrusie, HPDC-gietwerk) 100–250 kg 15%–25%
Magnesium spuitgietstukken 5–30 kg 1%–3%
Koolstofvezelversterkt polymeer (CFRP) 10–50kg 1%–5%
Kunststoffen en gemodificeerde composietmaterialen 80–150 kg 10%–15%

Observatie uit de sector: de gigacast-aluminiumconstructies van Tesla Model Y vervangen meer dan 70 gestempelde stalen componenten en verminderen de totale BIW-massa met ongeveer 20%.

 

Evolutie van NEV BIW-staalsoorten

De afgelopen 15 jaar is de treksterkte van carrosseriestaal voor elektrische voertuigen gestaag toegenomen, met nieuwe kwaliteiten van meer dan 2000 MPa:

Generatie Tijdsbestek Dominante materialen Treksterktebereik
Eerste generatie vroege EV's 2010–2015 Zacht staal + 340–590 conventioneel HSS 270–590 MPa
Massaproductievoertuigen van de tweede generatie 2016–2020 Conventionele HSS, AHSS, aluminium kappanelen 270–980 MPa
Huidige mainstream-modellen van de derde generatie 2021–2024 AHSS, UHSS, heetgestempeld boorstaal, aluminium-magnesium hybride onderdelen 270–1500 MPa
Nieuwe platforms van de vierde generatie (vanaf 2025) 2025+ 2000 MPa ultrahoge heetstempelstaal, multi-materiaal assemblages 270–2000 MPa

Volledige kwaliteitselectie voor BIW constructiestaal (alle referentietabellen behouden)

Carrosseriestaal is op basis van treksterkte en metallurgische microstructuur in vijf families verdeeld: zacht staal, conventioneel HSS, AHSS, UHSS en warmgestempeld boorstaal. Er zijn afzonderlijke kwaliteiten gespecificeerd voor verschillende carrosseriecomponenten.

Zacht staal (DC-serie voor trekcomponenten met lage spanning)

Cijfer Typische chemische samenstelling Treksterkte (MPa) Sollicitatie
DC01 0,04% C, 0,20% Mn 270–410 Laagspanningsinterieur carrosseriepanelen
DC04 0,04% C, 0,18% Mn 270–350 Standaard dieptrekbinnenpanelen
DC06 0,02% C, 0,15% Mn 270–350 Extra dieptrekken van complexe interieurdelen
SPCE (JIS-standaard) Komt overeen met de DC04-chemie 270–350 Carrosserieplaten voor Japanse OEM-platforms

Conventioneel HSLA-staal met hoge sterkte

Cijfer Treksterkte (MPa) Sollicitatie
HC340LA 340–460 Algemene lichaamsversterkingen
HC380LA 380–480 Chassisdwarsbalken, dorpelbinnenplaten
HC420LA 420–520 Verstevigingen binnenstijl
HSLA340 / HSLA590 340–590 Universele structurele componenten
SAPH440 (JIS-standaard) 440 Chassisstempels voor Koreaanse en Japanse voertuigen

AHSS: DP / TRIP / CP / QP Metallurgiefamilies

Primaire kwaliteiten voor absorptie van botsingsenergie, anti-inbraakbalken voor deuren en longitudinale rails, balancerende sterkte en vervormbaarheid.

Tweefasenstaal (DP).

Cijfer Typische gewichtspercentagesamenstelling Treksterkte (MPa) Componentgebruik
DP590 0,10% C, 1,50% Mn, 0,50% Si, 0,05% Nb 590 Vloerdwarsbalken, onderste langsrails
DP780 0,13% C, 1,80% Mn, 0,30% Si, 0,03% Nb 780 Voorrails, buitenste B-stijlpanelen
DP980 0,15% C, 2,00% Mn, 0,50% Si, 0,05% Nb 980 Verstevigingen bij zijdelingse botsingen
DP1180 0,17% C, 2,20% Mn, 0,30% Si, 0,04% Ti 1180 Deurinbraakbalken

2 TRIP-staal (transformatie-geïnduceerde plasticiteit).

Cijfer Treksterkte (MPa) Toepassingslocatie
TRIP590 590 Crash-energie-absorberende structuren
TRIP780 780 Voorste crushrails
TRIP980 980 B-stijlen, rockerversterkingen

Complexe Fase (CP) & Quench & Partition (QP) Staal

Cijfer Treksterkte (MPa) Sollicitatie
CP800 800 Velgen, bumperversterkingen
CP1000 1000 Midden B-stijl, zijrockers
QP980 980 Kritieke crashveiligheidsonderdelen
QP1180 1180 Anti-inbraakbalken voor de deur

UHSS: martensitisch en heetgestempeld boorstaal

Nederlands: Verplicht voor batterijomtrekafscherming en kernveiligheidskooicomponenten, gedoofde treksterkte tot 2500 MPa:

 

Rang Familie Gedoofde treksterkte (MPa) Bijpassende componenten
MS1180 Martensitisch staal 1180 Balken voor zijdelingse botsingen
MS1300 Martensitisch staal 1300 Rocker-versterkingen
MS1500 Martensitisch staal 1500 Zware anti-inbraakcomponenten
22MnB5 heetgestempeld staal 1500 A/B/C-stijlen, rockers, bumpers, batterijbeschermers
27MnCrB5 heetgestempeld staal 1700 Premium veiligheidskooi-onderdelen voor voertuigen
30MnB5 heetgestempeld staal 1800 Exoskeletcomponenten van Tesla Cybertruck
Aangepaste Tesla Giga-Steel 2500+ Ultralichte dragende carrosseriestructuren

Alle A/B/C-stijlen, dakrails en rockers zijn gemaakt van 22MnB5 heetgestempeld staal. De bovenste voorrails gebruiken TRIP980, terwijl de onderste voorrails 22MnB5 gebruiken. Deurinbraakbalken en bumperbalken zijn gemaakt van 1500 MPa boorstaal. De motorkap- en buitendeurpanelen zijn gemaakt van een aluminiumlegering 6016/6022. De onderste batterijschermen combineren geëxtrudeerde aluminium profielen met 22MnB5 beschermende stalen platen.

3 Metaalmateriaalselectie voor batterijsystemen (stalen behuizingen, aluminium, intern geleidende metalen)

Batterijpakketten vertegenwoordigen de belangrijkste veiligheidscomponent van NEV's. Geselecteerde materialen moeten tegelijkertijd aan vier belangrijke eisen voldoen: lichtgewicht ontwerp, crashweerstand, thermische dissipatie en EMI-afscherming. In dit gedeelte worden de behuizingen, de interne hardware van de module en de koelplaten afzonderlijk behandeld.

Vergelijkingstabel materiaal batterijbehuizing

Behuizingsmateriaal Lichtgewicht beoordeling Kostenniveau Crash-bescherming Thermische prestaties EMI-afscherming OEM-adoptie
Geëxtrudeerd aluminium + aluminiumplaat ★★★★★ Midden-hoog Goed Best Gematigd Tesla, BYD, NIO
Gestempelde stalen behuizing ★★★ Laagste Uitstekend Gemiddeld   Vroege EV's, VW ID-serie
Gigacast aluminium behuizing ★★★★ Hoog Goed Uitstekend Gematigd Nieuwe Tesla-modellen, Xiaomi SU7, NIO
SMC-composiet ★★ hoog Eerlijk arm Zwak Kleine nichevoertuigen
CFRP-composiet ★★★★★ Zeer hoog Eerlijk arm Zwak Ultra-luxe limited editions

Staalsoorten voor batterijbehuizingen

Staalkwaliteit Materiële familie Installatielocatie
DC04 / DC06 Dieptrekken zacht staal Batterijdeksel, interne steunen
HSLA340 / HSLA380 Laaggelegeerd HSS Pak het onderste frame in
DP590 / DP780 AHSS Verstevigingsribben aan de zijkant
22MnB5 heetgestempeld staal UHSS-boorstaal Zij-crashguards op accu

Gebruikelijke aluminiumlegeringen voor batterijbehuizingen

Aluminium kwaliteit Vormingsproces Toepassingsgebied
6005 / 6063 Extrusie Hoofdpakket langs- en dwarsrails
6082 / 7003 Extrusie met hoge sterkte Profielen aan de crashkant
5182 / 5754 Gestempeld vel Onderkoeling geïntegreerde trays
A380 / C611 Spuitgieten onder hoge druk Tesla gigacast-batterijhouders
6061-T6 Gestempeld vel Bovendeksel inpakken

Interne metalen onderdelen voor batterijmodules

Onderdeel Standaard materiaal Aanvullende opmerking
Celsteunframe PA66+GF35 glasgevuld plastic Geïsoleerd spuitgegoten frame
Schuim voor celafstandhouders PP/PE-schuim Thermische buffer en schokabsorptie
Hoogspanningsrail T2/T3 koper; 6061 aluminium alternatief Koper biedt superieure geleidbaarheid, aluminium vermindert massa en kosten
Module-compressie-eindplaat 6061/6082 aluminiumplaat Uniforme stapelcompressie
Vloeistofkoelplaat Gesoldeerd 3003 aluminium Standaard vloeistofkoelsubstraat

Metaalkernsubstraten van celkernen

Hoewel het geen constructiestaal is, vormen de huidige collector- en behuizingsmetalen kritische batterijcomponenten: Kathodestroomcollector: 15-20 μm aluminiumfolie; Anodestroomcollector: 8–15 μm koperfolie 4680 cilindrische cellen: aluminium behuizing met stalen basissteun; BYD-bladprismatische cellen: aluminium behuizing; Zakcellen: aluminium gelamineerde composietfilm

Staal en legeringen voor e-aandrijfsystemen (motor, omvormer, reductor)

Gegoten aluminiumlegeringen voor tractiemotorbehuizingen

Legering kwaliteit Vormingsproces Geschikt voor voertuigsegmenten
A380 / A383 Spuitgieten onder hoge druk ICE- en BEV-personenauto's voor de massamarkt
A356 Spuitgieten/halfvast gieten Voertuigen met premiumprestaties
6061-T6 Smeden + nabewerking Supercars, krachtige EV’s
AZ91D Spuitgieten Lichtgewicht conceptvoertuigen

Standaard chemische samenstelling A380: Balans Al, 7,5–9,5% Si, 3,0–4,0% Cu, 0,05–0,50% Mg, 0,7–1,1% Fe, 0,20–0,50% Mn, 0,5–1,5% Zn

Niet-georiënteerd elektrisch staal voor motorkernen (materiaal dat het bereik bepaalt)

Elektrische staalkwaliteit Plaatdikte Kernverlies (W/kg @1,5T, 50Hz) Motortoepassingssegment
50W470 0.50mm Kleiner dan of gelijk aan 4,7 Goedkope motoren op instapniveau
35W440 0.35mm Kleiner dan of gelijk aan 4,4 Standaard reguliere tractiemotoren
30W360 0.30mm Kleiner dan of gelijk aan 3,6 EV's met een middelgroot tot hoog bereik en een groot bereik
25W300 0.25mm Kleiner dan of gelijk aan 3,0 Hoogwaardige platforms van 800 V
20W250 0.20mm Kleiner dan of gelijk aan 2,5 Vlaggenschip-motoren met hoog rendement
50JN800 / 35JN300 Niet-georiënteerde laminering Kleiner dan of gelijk aan 8,0 / Kleiner dan of gelijk aan 3,0 Speciale rotorlamineringen

Basissamenstelling van niet-georiënteerd elektrisch staal: 2,0–3,5% Si, 0,2–0,8% Al, minder dan of gelijk aan 0,005% C, 0,10–0,30% Mn, minder dan of gelijk aan 0,003% S, saldo Fe.

Gehard en gehard / gecarbureerd staal voor motorassen

Staalkwaliteit Warmtebehandelingsroute Toepasselijke koppelband
20CrMnTi / SCM415 Carbureren en blussen Motoren met laag tot gemiddeld koppel
42CrMo / SCM440 Afschrikken en temperen Tractiemotoren met hoog koppel
40Cr / SCr440 Afschrikken en temperen Standaardmotoren voor personenauto's
316L roestvrij Oplossing behandeling Corrosiebestendige speciaalmotoren

Standaard 42CrMo-samenstelling: 0,38–0,45% C, 0,17–0,37% Si, 0,50–0,80% Mn, 0,90–1,20% Cr, 0,15–0,25% Mo, rest Fe.

Omvormer- en DC-DC-converterbehuizingen

A380 gegoten aluminium dient als standaard behuizingsmateriaal. Krachtige units maken gebruik van 6063 geëxtrudeerd aluminium met vinnen voor een betere warmteafvoer. Magnesium-spuitgietstukken worden gebruikt voor lichtgewicht ontwerpen.

Chassisstaal en gesmede legeringen (subframe, ophanging, rem, stuurinrichting)

Materiaalopties subframe

Materiaalcombinatie Vormmethode OEM-veldtoepassingen
HSLA / DP780 / 22MnB5 staal Gestempeld en gelast BYD, XPeng, Li Auto massamarktmodellen
6061 + 6082 extrusie + gegoten verbindingsknooppunten Extrusie montage Hoogwaardige Tesla- en NIO-voertuigen
Gemengde staal-aluminium constructie Stempelen + aluminium smeden Kostenefficiënte platforms uit het middensegment

Materiaallijst van ophangingscomponenten

Chassiscomponent Primair materiaal Goedkoop alternatief
Controle-arm 6061-T6 gesmeed aluminium Gestempeld DP780 staal, GGG60 nodulair gietijzer
Stuurknokkel 6061-T6 gesmeed aluminium 40Cr / 42CrMo gesmeed staal, GGG70 gietijzer
Ophanging spiraalveer 55CrMn verenstaal 60Si2Mn
Stabilisatiestabilisatorstang 55CrMn verenstaal Heet gebogen 60Si2Mn
Schokdemperzuigerstang Gecarbureerd 20CrMnTi Gehard staal met laag koolstofgehalte

Rem-, stuur- en wielmaterialen

Remschijven gebruiken voornamelijk HT250 grijs gietijzer. Op krachtige voertuigen worden aluminiummatrixcomposiet en koolstofkeramische schijven gemonteerd. Remklauwen zijn standaard van A380 gegoten aluminium. Stuursysteem: Stuurkolombuizen gebruiken 20CrMnTi; rekstaven gebruiken 40Cr; rondsels zijn gecarbureerd 20CrMnTi. Wielen: Voertuigen voor de massamarkt gebruiken A356-T6 gegoten aluminium. Premium-modellen zijn gemaakt van 6061-T6 gesmeed aluminium. Auto's op instapniveau gebruiken gestempelde stalen wielen; vlaggenschip supercars gebruiken magnesium- of koolstofvezelwielen.

NEV-specifiek gereedschapsstaal (gigacasting, hot stamping, stamping, spuitgietmatrijzen)

NEV-productielijnen introduceren gigacastingpersen van 9000 ton en zien een sterk hogere vraag naar 22MnB5-matrijzen voor warmstempelen. De selectie van gereedschapsstaal verschilt aanzienlijk van die van ICE-voertuigprogramma's; de volledige hardheids- en toepassingstabellen zijn hieronder weergegeven.

Gigacasting-staalsoorten

Matrijscomponent Aanbevolen cijfer Werkhardheid (HRC) Selectie Reden
Hoofdmatrijsblok QRO90 Supreme / DH2F 44–48 Uitstekende weerstand tegen thermische vermoeiing voor grote matrijzen van 80–120 ton
Kosteneffectieve massaproductieoptie ESR H13 / 1,2344 44–48 Evenwichtige grondstofkosten en levensduur
Holle inzetstukken ESR-geraffineerde H13 46–50 Hoge zuiverheid om putjes in het gietoppervlak te voorkomen
Aanspuitbus en uitwerppennen H13 / SKD61 48–54 Bestand tegen erosie van gesmolten aluminium
Steunblok voor matrijsbasis S50C / S55C koolstofstaal 28–32 Goedkope structurele ondersteuning

Gereedschapsstaal voor 22MnB5 warmdrukmatrijzen

Matrijscomponent Staalkwaliteit Hardheidsbereik (HRC) Opmerking over arbeidsomstandigheden
Hot stamping matrijslichaam ESR H13 (1,2344) 46–50 Continue thermische cycli bij 800–950 graden
Verbeterde levensduur QRO90 46–50 Verminderde frequentie van polijsten door hittescheuren
Post-hot-stamping snijmatrijzen DC53/D2 koudwerkstaal 58–62 Gesneden 1500 MPa boorstaal blanks

 

Stempelgereedschapstaal voor aluminium en UHSS-blanks

Stempelen van blanco materiaal Plaats staalkwaliteit Bijpassende coating
6016 / 5754 aluminium buitenpanelen DC53 CrN/DLC anti-vretende coating
DP/QP 1180 UHSS V4 / ASP2060 PM-staal TiAlN-slijtagecoating voor hoge temperaturen
Klasse A aluminium motorkaptrekmatrijs GGG70L nodulair gietijzeren basis + DC53 inzetstukken DLC-spiegelafwerkingscoating

Spuitgietstaal voor kunststofonderdelen van batterijen

Grote matrijslichamen voor batterijbehuizingen maken gebruik van voorgehard 1.2738HH (38–40HRC), dat chemische korreling accepteert zonder secundaire warmtebehandeling. Spiegeloptische en vlamvertragende corrosieve kunststof inzetstukken maken gebruik van ESR S136 roestvrij staal om weerstand te bieden aan zure ontledingsgassen die vrijkomen tijdens het vormen. H13-inzetstukken met nitreerbehandeling worden aangebracht op zones met hoge slijtage voor PA66+glasvezelmaterialen om het krassen van vezels te vertragen. Kleine sledes en kernen gebruiken DC53 / SKD11 voor een evenwichtige slagvastheid en slijtvastheid.

Koudstaal voor hoogspanningsbatterijbevestigingen

M2 / SKH-9 snelstaal is standaard voor massaproductiematrijzen voor het maken van hoogspanningsbouten van klasse 10.9 / 12.9 EV. Voor lijnen die jaarlijks meer dan een miljoen bevestigingsmiddelen produceren, vermindert ASP2060 PM hogesnelheidsstaal het aantal ponsbreukincidenten.

Referentie materiaalkosten 2024–2026 EXW China, USD/kg

Prijzen voor structurele staalplaten

Staal materiaal Formulier Prijsklasse (USD/kg)
DC04 koudgewalst staal Spoel 0.7–1.0
HSLA340 / HSLA590 Spoel 0.8–1.2
DP780 tweefasig staal Spoel 1.0–1.4
DP980UHSS Spoel 1.2–1.6
DP1180 martensitisch staal Spoel 1.4–2.0
22MnB5 warmgestempeld blanco Lasergesneden vel 1.3–1.8
30MnB5 ultra-warmstampstaal Laken 1.8–2.5
5182 aluminium stempelvel Stempelvel 2.5–3.5
6016-T4 aluminium buitenpaneelplaat Stempelvel 3.0–4.5
6061-T6 aluminium extrusieprofiel Geëxtrudeerd profiel 3.5–5.0
A380 gegoten staaf Gegoten staaf 3.0–4.0
AZ91D magnesiumstaaf Grondstof voor spuitgieten 4.0–6.0
30W360 elektrisch staal Spoel 3.0–4.5
20W250 ultradun elektrisch staal Spoel 6.0–10.0

BIW-kosten per kilogram per materiaalmix

Materiaalassemblageschema Kosten per kilogram (USD) Bijpassende voertuiglijnen
Volledig zacht staal + conventioneel HSS 0.9–1.3 Instap-goedkope EV's
Gemengde HSS + beperkte AHSS 1.2–1.8 BYD Dolphin, Li Auto L-serie
AHSS / UHSS + aluminium sluitingen 1.8–2.8 Tesla Model Y, NIO ET5 / ET7
Uitgebreide gigacast aluminium behuizing 2.8–4.5 Xiaomi SU7, Lucide premium EV's
Multimateriaal met CFRP 5.0–15.0 Vlaggenschipsportwagens in beperkte productie

Materiaaltrends in de sector na 2025

De gigacasting-technologie breidt zich snel uit, met een groeiende installatie van persen van 9000 ton. Het aantal gestempelde stalen componenten per voertuig daalt met 30-50%, waardoor de vraag naar heet gereedschapsstaal zoals QRO90 en ESR H13. 2000Hot gestempeld boriumstaal van MPa-kwaliteit in massaproductie gaat, waarbij het op maat gemaakte Giga-Steel van Tesla wordt ingezet om de massa te verminderen en tegelijkertijd de bescherming tegen zijdelingse botsingen met de accu te verbeteren. BIW-ontwerpen met meerdere materialen worden standaard, en staalfabrieken brengen speciale verbruiksartikelen uit voor ongelijksoortig staal-aluminiumlassen. CTC- en CTP-batterij-chassisintegratie elimineert conventionele gestempelde vloerpanelen en vervangt deze door geëxtrudeerd aluminium gecombineerd met warmgestempeld beschermend staal. De vraag naar ultradun elektrisch staal met een laag kernverlies van 0,20 mm en 0,25 mm stijgt voor 800 V hoogspanningsplatforms, wat een bescheiden bereikverbetering per lading oplevert. OEM's betrekken grotere volumes EAF-gerecyclede auto-HSS om de CO2-voetafdruk te verkleinen. De penetratie van PM-gereedschapsstaal neemt toe bij UHSS-stansen en koude koplijnen voor grote volumes bevestigingsmiddelen.

Standaardmateriaalstrategieën van grote OEM's

OEM-merk Routekaart kernmateriaal Primaire staal- en legeringskwaliteiten
Tesla Gigacast aluminium + ultrasterk boorstaal 30MnB5, 6005/6082 extrusie, 6016 vel
DOORD Staaldominante, selectieve aluminium lichtgewichtconstructie DP980, 22MnB5, A380 gegoten
NIO Premium staal-aluminium hybride DP980, 22MnB5, 6005 extrusie
XPeng Kostengerichte HSS-architectuur HSLA590, DP780 primaire kwaliteiten
Li Auto (bereikverlenger) Staalzwaar met kleine aluminium onderdelen HSLA590, 22MnB5 heetgestempeld
Xiaomi SU7 Premium volledig aluminium + lokaal hoogwaardig staal 22MnB5, 6016, 6082 extrusie
VW MEB-platform Uitgebalanceerd staal en aluminium DP780, 22MnB5, 6005 extrusie
BMW i-serie CFRP + aluminium intensief CFRP, 6005, gegoten A380

Vergelijking van de materiaalvraag: ICE versus BEV

Voertuigmontage Conventioneel ICE-voertuig Batterij elektrisch voertuig Verschuivingstrend in de sector
Motorblok Gietijzer/aluminium Uitgeschakeld (geen verbrandingsmotor) Gietijzerverbruik met 80% gedaald
Transmissie behuizing Gietijzer/aluminium Aluminium behuizing met enkele snelheidsreductiemiddel Gietijzerverbruik met 70% gedaald
Batterijpakket Niet aanwezig Aluminium / stalen beschermbehuizingen (nieuw onderdeel) Nieuwe vraag naar aluminium, koper, speciaal staal
Tractiemotor Niet uitgerust Elektrische stalen lamellen, aluminium behuizing Stijgende vraag naar ultradun elektrisch staal met lage verliezen
Uitlaatsysteem 409 roestvrijstalen buizen Volledig geëlimineerd Geen vraag naar roestvrijstalen uitlaatbuis
Brandstoftank Gecoat gestempeld staal Uitgeschakeld Verminderd dieptrekverbruik van zacht staal
Belangrijkste BIW-structuur Meer dan 80% staal 50-70% staal, verhoogde aluminiumverhouding Groeiende HSS- en aluminiumextrusievolumes
Voertuigbedrading 12V laagspanningskoper 12V + 400 / 800V koperen en aluminium hoogspanningsrails Hoger verbruik van koper en geleidend aluminium
Productie gereedschap Stempelen + standaard HPDC-matrijzen Extra grote gigacasting mallen Hogere opname van ESR-geraffineerd H13-heetwerkstaal

Veelgestelde selectievragen

Vraag: Welke staalsoorten worden gebruikt voor NEV-batterij-crashbeschermingsconstructies?

A: 1500 MPa 22MnB5 heetgestempeld staal is de primaire keuze voor batterij-crashguards aan de zijkant en onderkant. Lichtgewicht platforms combineren dit met zeer sterke 6082 aluminium extrusies om massareductie en botsbestendigheid in evenwicht te brengen. Goedkope voertuiglijnen maken gebruik van meerlaags gelaste DP780-assemblages.

Vraag: Is poedermetallurgie heet werkstaal verplicht voor Gigacasting-matrijzen?

A: Er bestaat geen verplichte specificatie. ESR H13 levert stabiele output voor prototyperuns met een laag tot middelgroot volume. Lijnen die jaarlijks meer dan 100.000 casting shots uitvoeren, kunnen upgraden naar QRO90 Supreme om de onderhoudsintervallen te verlengen. PM Hot Work Steel wordt momenteel alleen ingezet als gelokaliseerde inzetstukken voor extreme slijtagezones.

Vraag: Welk elektrisch staal werkt het beste voor 800V hoogspanningstractiemotoren?

A: De voorkeur gaat uit naar ultradun, niet-georiënteerd elektrisch staal 20W250 en 25W300, dat een lager kernverlies oplevert bij hoge frequenties en een milde bereikwinst van 5-10 km per oplaadbeurt.. 30W360 kan worden gespecificeerd voor midden-/laagsnelheidsmotoren onder 12.000 tpm om de materiaalkosten in evenwicht te brengen.

Vraag: Waarom DLC-gecoate DC53 specificeren voor stempelmatrijzen van aluminium buitenpanelen?

A: Aluminiumlegeringen uit de 6000-serie hebben de neiging tijdens het vormen zwaar te vreten. DC53 biedt betere taaiheid dan standaard D2. In combinatie met DLC diamantachtige koolstofcoating is de aluminium pick-up aanzienlijk verminderd, waardoor de oppervlakteafwerking van klasse A behouden blijft en de stilstandtijd voor het polijsten van mallen wordt verminderd.

 

 

 

Aanvraag sturen